Hlavními oběťmi potravinové krize na severu Mozambiku jsou ženy a děti

Místní Komunity v mozambické Pembě a Nampule v posledních týdnech distribuují potravinovou pomoc lidem, kteří uprchli před válkou a také nejzranitelnějším. Za poslední měsíce jsme rozdali potraviny více než 10 tisícům osob, které dlouhodobě neobdržely žádnou pomoc. Obzvláště se nás dotkla situace maminek s novorozenci: mnoho z nich je podvyživených, protože matky mají málo mléka, jelikož jim samým chybí jídlo a nemají možnost koupit si sunar. Mnoho dětí zemřelo na útěku před teroristy a ty, které se s rodinami zachránily, žijí v těžkých ekonomických podmínkách.

Zde přinášíme svědectví člena Komunity Sant’Egidio přímo z místa: „Od září rozdáváme sunar novorozencům. Ženy s nejmenšími dětmi přicházejí do sídla komunity v Pembě, aby si popovídaly a dostaly mléko na jeden měsíc. Vysvětlujeme jim, jak ho připravit, a domlouváme si s nimi příští schůzku.

Setkávání s ženami je jiný způsob, jak rozumět krizi v Cabo Delgado a důsledkům této strašné války, o níž hovoří jen málo zahraničních médií, která však ničí život na velkém území.

Raima je mladá 20letá maminka s měsíčním dítětem. Přišla do Pemby, když byla těhotná a uprchla sem na loďce. Nemá žádné zprávy o svém manželovi. Raima má strach vrátit se zpět do vesnice. „Nevrátím se tam, nechci se vrátit po všech těch zažitých utrpeních,“ říká.

Během distribuce pomoci jsme se seznámili s Aidou, tetou Aishy, které je nyní šest měsíců. Když se udál útok na Palmu, Aisha a její dvojče měly sotva měsíc. Jejich maminka je vzala s sebou a uprchly do lesa. Naneštěstí matka i Aishina sestřička na útěku zemřely, a tak se nyní o malou Aishu stará její teta. Setkáváme se s tolika smutnými příběhy! Všechna tato svědectví po nás vyžadují, abychom ve své činnosti pokračovali, protože v životě tolika lidí naše pomoc mnoho znamená a přináší naději na lepší časy.“