Komunita navštívila Severní Koreu

Delegace Komunity Sant’Egidio vedená Marcem Impagliazzem navštívila v polovině prosince Severní Koreu. Návštěva se nesla v duchu rozvíjení humanitární spolupráce a dialogu s touto zemí. Sant’Egidio podporuje Dětskou nemocnici v severokorejském Wonsanu, které již po šest let dodává jídlo, léky a zdravotnické vybavení. Tato nemocnice funguje jako spádové zařízení pro celou provincii Kangwon na východě země. Potravinovou pomoc Sant’Egidio poskytuje také více než třem stovkám starých lidí žijících v zařízeních pro seniory v městě Munčchon.

V hlavním městě Pchjongjangu uvítal komunitní delegaci předseda Nejvyššího lidového shromáždění Kim Yong Nam, který je jedním z hlavních politických představitelů země. Během debaty tento státník poděkoval Komunitě za její neúnavnou práci pro mír ve světě a za dodávky humanitární pomoci jeho zemi. Vyjádřil také naději v další spolupráci, a to i na poli kultury a vzdělání. Marco Impagliazzo předsedovi popsal konkrétní aktivity Komunity v různých částech světa a její aktuální mírové působení v Africe.

Delegace v hlavním městě navštívila různé křesťanské organizace, mezi nimi Křesťanskou federaci v Koreji a ruský pravoslavný chrám, který v roce 2006 inauguroval moskevský patriarcha Kirill. Zástupci Komunity se také setkali se studenty a profesory Univerzity zahraničních studií, kde lze studovat i italský jazyk a kulturu. Navštívili také Pchanmundžom, známé místo ležící na hranici mezi Severní a Jižní Koreou na 38. rovnoběžce. Zde účastníci společně zavzpomínali na nedávné setkání vůdčích představitelů obou Korejí. Tato významná historická událost zahájila období znovunavázání vzájemného dialogu, který, jak doufáme, přinese v budoucnu další ovoce.