Komunita svolává pochod proti násilí a rasismu

Hrůzný středeční útok na synagogu v německém Halle, který si znovu vyžádal nevinné oběti, musí probudit Evropu, aby byla bdělá vůči hrozbám antisemitismu, jenž se stává čím dál znepokojivější a bere na sebe podobu rasistických útoků vůči všem menšinám. Z tohoto důvodu bude tradiční pochod organizovaný Komunitou Sant’Egidio a Židovskou obcí v Římě k připomenutí deportací z 16. října 1943 letos také výrazem solidarity s oběťmi středečních násilností.

Pochodu v sobotu 12. října, jenž začne v 19:15, se zúčastní obyvatelé Říma všech věkových skupin a náboženských vyznání, mezi nimi římští školáci a „noví Italové“ – imigranti. Pro všechny účastníky to bude příležitost k tomu veřejně se distancovat od nenávistných projevů a propagandy, jež znesnadňují občanské soužití a otevírají brány násilným skutkům.

V tichém pochodu ulicemi Trastavere a židovské čtvrti bude neseno několik panelů s názvy nacistických koncentračních táborů a bude zakončen u Velké synagogy, kde promluví několik významných osobností. Budou mezi nimi předsedkyně židovské obce v Římě Ruth Dureghellová, předseda Komunity Sant’Egidio Marco Impagliazzo, vrchní římský rabín Riccardo Di Segni a předseda Komise pro ekumenismus a mezináboženský dialog při Italské biskupské konferenci Ambrogio Spreafico.