Ohlédnutí za letošní činností Komunity v Itálii

Během tradiční tiskové konference na závěr roku představil prezident komunity Sant’Egidio Marco Impagliazzo příručku pro chudé ve stylu „michelinského průvodce“. Dove mangiare, dormire, lavarsi (Kde jíst, spát, mýt se) je brožura, která obsahuje seznam míst nabízejících základní služby nejzranitelnějším osobám v Římě.

„Průvodce má také za úkol seznámit čtenáře s obrovskou sítí solidarity, která v Římě již existuje a stále se rozšiřuje,“ řekl Impagliazzo. Je zde například 33 vývařoven, 35 nocleháren, 28 míst, kde se lidé mohou umýt, nebo čtyři útulky pro nemocné a jejich příbuzné. Příručka je specifická tím, že ji napsali dobrovolníci a lidé, kteří tyto struktury konkrétně využívají.

Letos si také připomínáme 40. výročí další významné iniciativy, kterou Sant’Egidio v průběhu let rozvinulo, a to tradičního vánočního oběda. „Začali jsme v roce 1982 s malými skupinkami v kostele Santa Maria in Trastevere,“ připomněl Impagliazzo, „přičemž v současnosti se k vánočnímu obědu schází více než 250 000 lidí po celém světě.“

Prezident Komunity promluvil také o hospodářských obtížích, které přišly s koronavirovou pandemií a aktuální celosvětovou ekonomickou krizí. „Na začátku roku jsme zaznamenali zlepšení, lidé nacházeli opět zaměstnání, ale nyní je naléhavým problémem inflace, která se dotýká zejména rodin s jedním příjmem, matek samoživitelek, osob v nejisté situaci a starších lidí s nízkými důchody,“ řekl. 

Podle nejnovějších údajů národní statistické agentury Istat žije 10 % obyvatel Itálie v ohrožení chudobou. „Nesmíme zapomínat, že za těmito čísly jsou konkrétní lidé,“ poznamenal Impagliazzo. „Nesmíme dělat politiku jen při veřejných debatách a na sociálních médiích. Musíme naslouchat skutečným potřebám občanů.“ Na tiskové konferenci byla také představena některá data, jež poskytují přehled o aktivitách Komunity. Od počátku pandemie bylo rozdáno kolem 600 tisíc potravinových balíčků, což je trojnásobně víc než před covidem. V pěti italských městech včetně Říma a Janova bylo od roku 2020 komunita Sant’Egidio rozdala milion porcí jídla. Na konci konference Marco Impagliazzo vyzval k tomu, aby se do aktivity Komunity zapojili další dobrovolníci, a připomněl, že Sant‘Egidio hodlá v následujících měsících přivítat další ženy a děti z Ukrajiny. „Nezapomínejme na Ukrajinu a Ukrajince,“ řekl.

Zdroj: Vatican News