Papež poslal kardinála Zuppiho jednat na Ukrajinu

Boloňský arcibiskup a předseda italských katolických biskupů kardinál Zuppi se v těchto dnech účastní v Kyjevě důležitého setkání s hlavními představiteli země. Děje se tak v rámci zvláštní mírové mise Svatého otce. Jak uvedl Vatikán, cílem je „zevrubně naslouchat ukrajinským autoritám a hledat možné cesty k uzavření spravedlivého míru“.

Kardinál Matteo Zuppi odletěl do ukrajinského Kyjeva v pondělí 5. června a zůstane dva dny. Účelem jeho cesty je coby vyslanec Svatého stolce snížit napětí v zemi zmítané válkou. Papež František už delší dobu vyjadřuje svou touhu přispět k uzavření míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Konkrétní jména těch, se kterými bude kardinál Zuppi v zemi vyjednávat, zveřejněna nebyla.

Matteo Zuppi se pro mír angažuje již mnoho let. Coby člen Komunity Sant’Egidio je ostříleným diplomatem, který se účastnil mírové delegace, jež pomohla ukončit občanskou válku v Mozambiku v roce 1992. V minulosti se také podílel na zprostředkovatelských mírových misích na Kubě, v Guatemale, v Kosovu či africkém Burundi. Prezident Komunity Marco Impagliazzo připomněl, že Matteo Zuppi „se velice angažoval v mírovém procesu v Burundi po boku Nelsona Mandely či tanzanského prezidenta Julia Nyerera. Je to člověk oplývající velkou trpělivostí, který dokáže naslouchat a je diskrétní. Právě to jsou pro mírového zprostředkovatele velice důležité vlastnosti.“

Jeho současná mise má za cíl zejména lépe pochopit, v jakých podmínkách Ukrajinci žijí. „Kardinál Zuppi je tu především proto, aby naslouchal,“ potvrdil apoštolský nuncius v Kyjevě Visvaldas Kulbokas italskému katolickému deníku l’Avvenire. Je možné, že bude dále pokračovat i v Moskvě, jakkoliv zatím nebylo potvrzeno žádné konkrétní datum kardinálovy návštěvy ruské metropole. Kreml už k ní nicméně dal svůj souhlas.

Zdroj: Vatican News