Program „Svoboda vězňům“ pro děti ulice v Kamerunu

Ve věznici Maroua na severu Kamerunu žije množství nezletilých, a to i přestože se jedná o vězení pro dospělé. Mnoho z nich tvoří děti, které byly uneseny (někdy dokonce prodány) různými ozbrojenými skupinami, které řádí v tomto regionu – mezi nimi zvláště Boko Haram na hranicích s Nigérií – aby se z nich stali dětští vojáci. Komunita Sant’Egidio z města Maroua je pravidelně navštěvuje a nabízí jim školní výuku, aby jim usnadnila opětovné zapojení do společnosti, až jim trest vyprší. Nejprve se učí číst a psát, což mnoho z nich neovládá.

Paralelně s tímto programem je jim nabízena také právní asistence. Pokuta, kterou ti nejchudší vězni (zvláště nezletilí, většinou sirotci) nejsou schopni zaplatit, se často transformuje do trestu odnětí svobody. Proto Komunita zřídila program „Svoboda vězňům“.

Díky němu bylo nedávno propuštěno 22 mladých vězňů. Jejich dopis svědčí nejen o citovém poutu, které se mezi nimi a členy Komunity vytvořilo (u těchto chlapců, kteří dosud nepoznali nic jiného než opuštěnost a vykořisťování, jde o něco velmi zásadního), ale také o pokroku, který během svého uvěznění vykonali. V současnosti jsou mnohem více vybavení k tomu čelit životu. Životu coby výzvě, na kterou již nejsou sami.

Z textu dopisu:

Díky vám máme v srdci znovu naději v život. Když jsme se dostali do centrální věznice v Maroua, byli jsme napůl mrtví. Zde jsme potkali novou rodinu, kterou je Komunita Sant’Egidio. Dnes jsme znovu svobodní a dýcháme čistý vzduch. S vaším přispěním jsme se naučili číst a psát, přestože když jsme se sem dostali, neovládali jsme ani francouzštinu ani foufouldé (místní jazyk). Děkujeme za nový život, který jste nám dali.

Vaši osvobození přátelé“