Teplo a lidskost do chladných zimních dnů v uprchlických táborech

Na řeckém ostrově Lesbos zima zahaluje stany velkého uprchlického tábora, který byl zřízen na této hranici Evropy. Z Říma a Neapole se sem vydala skupina Mladých za mír Komunity Sant’Egidio z Říma, kteří se rozhodli strávit první dny roku 2020 v táboře Moria.

„Teď poprvé se cítím zase šťastný“, svěřil se jeden z místních mužů během sváteční chvíle, kterou mladí připravili. Situace migrantů, kteří přicházejí do Evropy po strastiplné a dlouhé cestě, je velmi těžká. Nechávají za sebou válku a násilí, pocházejí ze Sýrie, Afghánistánu, Somálska, Konga. Na ostrově Lesbos v Egejském moři nedaleko pobřeží Turecka pohasne naděje mnohých z nich, kteří tu na měsíce a roky (nejde o dny) uvízli a nemohou pokračovat v cestě. Na místě určeném pro maximálně 4 tisíce lidí se nachází 19 000 osob…

Obědy a večeře organizované Komunitou se snaží těmto lidem vytvořit sváteční atmosféru. „Smějeme se na sebe, jako bychom se znali odjakživa. Děkují nám a my v jejich očích vidíme, že nás považují za šťastné, protože žijeme na dobré straně světa“, vypráví Francesca z hnutí Mladí za mír. Právě pocit bratrství vytváří přesvědčení, že „něco se musí změnit“.

Máme nadějí, že věci se již mění. Lze to doložit konkrétními událostmi, jež se v nedávné době odehrály. Lednová iniciativa je jakýmsi pokračováním „léta solidarity“ organizovaném Komunitou Sant’Egidio na řeckých ostrovech Lesbos a Samos o loňských prázdninách. Zdůraznit musíme také humanitární koridory zřízené Komunitou a Úřadem apoštolské charity, kterými před několika týdny dospělo do Itálie 33 uprchlíků.