V zábavním parku s dětmi ulice

V Blantyre, druhém největším městě afrického státu Malawi, žijí na tržištích a ulicích v centru stovky dětí a mladých lidí. Zachází se tu s nimi jako s nechtěnými návštěvníky, na něž se každý dívá spatra a vyhání je.
V „House of Friendship“, tzv. Domě přátelství, který v Blantyre zřídila Komunita Sant’Egidio, jsou naopak vítáni a mají zde každý týden k dispozici sprchu, teplé jídlo a bezpečné místo, kde si mohou v klidném a přátelském prostředí odpočinout.

V nedávné době se tyto děti v Domě přátelství setkaly s mnoha mladými Evropany, kteří se rozhodli strávit v Malawi „léto solidarity“.
Jednu letní neděli tak vyrazili mladí z Blantyre a italského Janova a Pavie spolu s 80 dětmi ulice na výlet. Cílem těch nejmenších byl nádherný park s nafukovacími atrakcemi v centru města, který je pro ně jinak absolutně nedostupný. Nadšení „dětí z Blantyre“ (jak si raději nechávají říkat namísto označení děti z ulice) přitáhlo a nakazilo také další zde přítomné rodiny. I ostatní děti úplně jiného původu se mezi ně vmísily a všichni spolu sdíleli radost ze společného hraní v krásném prostředí.
Ti větší zase vyrazili ven z města do zábavního parku s množstvím různých druhů zvířat. Ta na ně udělala velký dojem, a tak uprostřed žiraf, zeber a antilop zahrnuli své průvodce a starší kamarády nesčetnými otázkami. Poté strávili zbytek dne na herních atrakcích. Díky tomu se mohli i ti největší, které život na ulici naučil příliš rychle dospět, stát znovu dětmi.

PŘEVZATO ODTUD