Vánoční oběd Olomouc 2015

„Stoly jsou nachystány, oběd je připraven na vydávání, do skleniček se rozlévá přípitek. Probíhají poslední kontroly, zda u některého místa nechybí sklenička či ubrousek. Je 27. prosince 2015 chvíli před 12. hodinou. Asi třicet dobrovolníků připravovalo od rána překrásný arcibiskupský sál na oběd asi pro 80 lidí z olomouckých ulic. V pravé poledne vcházejí první chudí  do sálu. Vánoční oběd začíná. 

Když se sál pomalu zaplní a rozbíhají se první přátelské rozhovory u krásně nachystaných stolů, přichází i otec arcibiskup jan Graubner. Ten společně s členy Komunity zahájí Vánoční oběd krátkým zamyšlením, zpěvem Narodil se Kristus Pán a samozřejmě přípitkem. Nic už nebrání tomu, aby se rozlila polévka a přinesl řízek s bramborovým salátem. Následně je u kafe a cukroví čas prohloubit vzájemné vztahy rozhovory, na které normálně není tolik času, nebo se seznámit s novými lidmi. Prostředí sálu je krásné, stejně tak i atmosféra. Jsou přeci Vánoce a k nim patří i dárky. Každý z hostů jeden dostal díky štědrosti lidí, kteří darovali různé užitečné věci například teplé ponožky, mýdla, čepice, šály a mnoho dalšího.

Okolo 15. hodiny se rozloučí poslední hosté a uklízí se sál. Když po tomto náročném dni odcházíme domů, neseme si i radostný pocit, že jsme dnes pomohli mnoha lidem vzpomínat na Vánoce znovu s radostnou nadějí.“