Vánoční oběd Olomouc 2020

S našimi kamarády z ulice se na Vánoční oběd každý rok velmi těšíme a často se nás na něj ptají už mnoho měsíců dopředu. Letos byla situace složitější a my sami jsme do poslední chvíle nevěděli, jak bude letošní společná oslava Ježíšova narození vypadat. Jediné, co jsme věděli bylo, že se o ni nechceme nechat připravit. Ale jak to udělat? Nechtěli jsme nikoho ohrozit.
Tradiční společný oběd pro 150 lidí v arcibiskupském paláci pochopitelně nebyl možný. Proto jsme se rozhodli navštívit chudé přímo na ulici i ve squotech a přinést jim Vánoční atmosféru do míst, kde žijí. Díky kapucínům, kteří nám propůjčili zázemí ve svém klášteře a skvělým obětavým kuchařům, jsme měli v krabičkách nachystané porce řízků s bramborovým salátem, které jsme poté roznášeli našim kamarádům po celé Olomouci a rozdávali společně se zabaleným vánočním dárkem.
Snažili jsme se i přes všechna protiepidemiologická opatření předat chudým kromě teplého oběda i radost, která je s Vánocemi spojená. Někdy to bylo kvůli jejich složitým životním situacím složité, ale na mnoha tvářích jsme viděli příjemné překvapení a snad i záblesk naděje a radosti, že není vše na světě definitivně zkažené, a že si na ně někdo na Vánoce vzpoměl a navštívil je v místech, kde žijí, ať už jsou jakékoliv.