Vyhrňme si rukávy a zlepšeme životní podmínky nejchudších

„Nemůžeme akceptovat, aby chudinská čtvrť v naší obci zůstávala takto zapomenutá a podmínky v ní zdraví a životu nebezpečné.“ Tento názor pohnul členy Komunity Sant’Egidio v ugandské Kampale k tomu, aby 20. října zorganizovali úklid chudinské čtvrti Katwe, kde žije množství přistěhovalých rodin z nejchudšího regionu v Ugandě.

V Katwe žijí stovky dětí v naprosté chudobě a Komunita se s některými z nich seznámila, když žebraly v ulicích města. Sant’Egidio organizuje pravidelně slavnostní setkání a pohoštění pro tyto děti, z nichž mnoho také navštěvuje Školu míru, jež se nachází v sousední čtvrti. Každý týden se Komunita schází na modlitbu, kam docházejí ve velkém počtu také tyto chudé děti, a to zvláště když je na pořadu dne modlitba za mír a připomínají se země, v nichž se válčí.

Členové Komunity spolu s obyvateli Katwe uklízeli v ulicích, vysbírali odpadky a vytvořili prostor k hraní her pro děti, aby se tak všichni mohli těšit z krásy ugandské krajiny, a to i včetně obyvatel nejchudších čtvrtí.

„Dělá nám starosti znečištění, které ohrožuje naší zemi, a uvědomujeme si, že místa, v nichž žijí chudí, jsou ohrožená ze všeho nejvíc.“ Toto konstatovali přátelé Sant’Egidio v Kampale. „Je před námi mnoho výzev. Začali jsme některé z nich řešit, jako například očkování dětí a dodávání hygienických pomůcek.“

Do čtvrti dorazily také televize Mladá Uganda a Bukedee TV, které se zvědavostí natočily reportáže o této akci a vyzpovídaly mnoho účastníků.

Jeden ze zástupců rodin poděkoval Komunitě Sant’Egidio slovy: „Děkuji vám za vaši práci a blízkost. Nejste jako někteří jiní, kteří přijdou pouze jednou, aby si všechno vyfotili, a pak zase zmizí. Jste jako rodina, která zůstává stále nablízku.“

Akce se navíc zúčastnila také delegace vedení města Kampala a poděkovala za tuto iniciativu solidarity a konkrétní pomoci ve prospěch práv dětí, do níž se zapojilo mnoho mladých členů Komunity.