10. října – Světový den proti trestu smrti

5_cities-for-life-colosseo-santegidio-2012-pena-di-morteKomunita Sant’Egidio, která se řadí mezi zakladatele Světové koalice proti trestu smrti a angažuje se již léta v kampani za jeho zrušení, slaví 10. října Světový den proti absolutnímu trestu. Tím si znovu připomíná své zapojení do zápasu o osvobození světa od nehumánního právního nástroje, který je navíc nespravedlivý a škodlivý. Na následující dny jsou naplánovány četné aktivity.

Zvláštní důležitost mají akce organizované Komunitou v Japonsku. Řadí se mezi ně mezinárodní konference v parlamentu (14. října) a diskusní setkání v Italském institutu v Tokiu (15. října). Tato setkání budou rozvíjet téma spravedlnosti a lidských práv v japonském trestním systému a zúčastní se jich její realizátoři, zástupci parlamentu, náboženství a kultury. Přítomna bude rovněž Hidkeo Hakamada, sestra Iwao Hakamady, nevinně odsouzeného na smrt, jenž byl po 48 hodin držený v cele odsouzenců k smrti, než byl v březnu 2014 osvobozen.

V tytéž dny Komunita organizuje sérii setkání v italských věznicích na téma násilí a trestu smrti za účasti Tamary Chikunové, statečné uzbecké aktivistky, která přispěla k zrušení trestu smrti v Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Mongolsku.

Komunita Sant’Egidio zdůrazňuje skutečnost, že navzdory stálému úbytku zemí, v nichž zůstává absolutní trest součástí legislativního systému, je trest smrti stále velmi rozšířený, zvláště v případě těch nejslabších (nezletilí, duševně zaostalí) a zvráceným způsobem se užívá také jako nástroj prevence proti terorismu.

Povzbuzující zprávy přicházejí ze zemí, s nimiž Sant’Egidio dlouhodobě spolupracuje, jako je Guinea (reforma trestního zákoníku) a USA, kde vzrůstají abolicionistické tendence. 8. listopadu se bude v Kalifornii konat referendum, v jehož příznivý výsledek Komunita doufá.

S výhledem na příští volby v Generálním shromáždění OSN Komunita zintenzivňuje svoji kampaň s poukazem na to, že velké množství zemí, které se zúčastnily 9. mezinárodního kongresu ministrů spravedlnosti, jež Komunita pořádala letos v únoru, revidovalo svůj předchozí názor a nakonec podpořilo všeobecné zrušení trestu smrti.


Odebírejte aktuality mailem!