Děti guatemalských uprchlíků se po letech znovu shledaly s rodiči

Komunity zemí Latinské Ameriky se během posledního roku zvláště snaží vyjadřovat svou blízkost a solidaritu s množstvím migrantů, kteří se snaží dostat ze Střední Ameriky, Karibiku a Afriky na sever amerického kontinentu v naději na život v bezpečí a lepších podmínkách.

Komunita Sant’Egidio v Mexiku po celý rok zůstávala v kontaktu s hlavními místy přechodu imigrantů do země a snažila se nacházet nové způsoby, jak nadále pomáhat a ulevovat utrpení stovek osob uvězněných jako v kleštích mezi uzavřenými hranicemi. Situaci způsobil mimo jiné také covid. Nová opatření mexické vlády v reakci na pandemii totiž vedla k tomu, že nezletilí uprchlíci bez dospělého doprovodu zůstali blokovaní v Mexiku. Tyto děti a mladiství pocházejí z Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu a nemohou se vrátit do svých zemí.

V rámci této nové legislativy je však možné požádat o svolení k ustanovení dočasných tutorů, kteří mohou tyto nezletilé na cestě přes Mexiko doprovodit a na hranici s USA je předat do rukou jejich rodičů žijících ve Spojených státech.

S podporou ředitele Centra pro migranty v Ixtepec na jihu Mexika otce Alejandra Solalindeho, který je přítelem Komunity, jsme zkontaktovali první skupinu dětí, jejichž rodiče jsou v USA a mohou legálně dokázat své příbuzenství.

Poté co jsme vyřídili administrativní záležitosti, doprovodili členové mexické Komunity Cesar a Susana skupinu sedmi dětí na cestě dlouhé více než 1 500 km. Právě o Květné neděli s nimi vstoupili na území Spojených států, kde děti po letech rozdělení mohly znovu obejmout své rodiče.

Jejich cesta se uskutečnila autem, letadlem i autobusem a trvala dva dny. Děti díky ní mohly spatřit mnoho zajímavých míst veliké země, kterou je Mexiko. Během jejich zastávky v hlavním městě je pak s radostí a nadšením přijali přátelé ze Školy míru.