Svatý otec navštívil Iráčany, kteří využili humanitární koridory

Těsně před svou apoštolskou cestou do Iráku se papež František krátce setkal s několika iráckými uprchlíky žijícími v Itálii. Mezi nimi byla také rodina arménských křesťanů, kteří dorazili do Říma díky humanitárním koridorům Komunity Sant’Egidio.

Tato rodina sestávající ze čtyř osob – rodičů a dvou dětí – pochází původem z Bagdádu. Otec zde vlastnil dílnu, než byl kvůli hrozbám Islámského státu nucen ji zavřít a uprchnout se svou ženou a dětmi do Libanonu. Tam se seznámili s Komunitou Sant’Egidio a v březnu 2017 se jim podařilo bezpečně dostat do Itálie, díky humanitárním koridorům. V současnosti jsou již v Itálii plně integrovaní. Otec si otevřel novou dílnu a obě děti vychodily střední školu. „Jsme šťastní, že můžeme díky humanitárním koridorům žít v Itálii,“ řekli papeži.

Daniela Pompei s sebou na toto setkání přinesla štolu, která původně patřila mučedníkovi, otci Ragheedu Gannimu, mladému chaldejskému knězi, který byl spolu se třemi jáhny zabit v roce 2007 ve své farnosti Svatého Ducha v Mosulu.

Otec Ragheed se během svých studií v Římě účastnil služby Komunity lidem bez domova. Jeho štola je uchovávaná mezi památkami na další mučedníky 20 a 21. století v římské bazilice San Bartolomeo all’Isolla. Papež František měl štolu na sobě, když předsedal Modlitbě za mučedníky 22. dubna 2017.