Humanitární pomoc pro Libyi

Pacienti z nemocnice v jižní Libyi v těchto prosincových dnech obdrželi první dodávku potravinové pomoci. Šlo o těstoviny dovezené díky spolupráci Komunity Sant’Egidio, zdejšího ministerstva zahraničí a mezinárodní pomoci Světového potravinového programu (WFP) při OSN v Brindisi za prostřednictví libyjské nevládní organizace STACO. Pomoc obdržela nemocnice v 30tisícovém Ubari pro pokrytí potřeb civilního obyvatelstva. Zdejší nemocnice představuje záchytný bod pro přibližně sto tisíc obyvatel žijících na poměrně rozsáhlém teritoriu.

V současnosti je již připravena další dodávka humanitární pomoci. Bude distribuována do dalších zdravotních center a nemocnic na jihu země. Přestože situace v Libyi je stále velmi nestabilní, je možné do těchto zón dospět díky dohodě o volné distribuci humanitární pomoci podepsané z iniciativy Sant’Egidio představiteli jižních kmenů v Římě v červnu 2016.

Podpora civilního obyvatelstva zůstává jedním z prioritních cílů pro stabilizaci Libye, která trpí již příliš dlouho občanskou válkou.