Vánoční oběd Praha 2017

Na Boží Hod vánoční 25. 12. 2017 se v Praze uskutečnil vánoční oběd s chudými a osamělými lidmi. Vánoční dny, které jsou pro většinu lidí zdrojem vzájemné blízkosti, radosti a naděje, doléhají často těžce na toho, kdo je bez domova či je osamělý. Vánoční obědy jsou pro komunity Sant´Egidio po celém světě velkým svátkem – vyvrcholením celoročního přátelství s chudými lidmi, kteří se z různých důvodů ocitli na okraji společnosti. Letos se vánoční obědy konaly ve 450 městech po celém světě a ke sváteční tabuli zasedlo více, než 220 000 hostů. V Praze se nám s pomocí zhruba 100 dobrovolníků se nám povedlo projasnit vánoční čas a dát zažít rodinnou atmosféru více než 300 osobám, především lidem bez domova. Našimi hosty byli také senioři z domovů důchodců a několik romských rodin.

This slideshow requires JavaScript.

V pondělí 25. 12. jsme po společné modlitbě již od rána připravovali vše k pohoštění našich hostů v krásných prostorách Arcibiskupského paláce a Arcibiskupského semináře. Hosté začali přicházet kolem 11:30. Po přivítání jsme je usazovali ke stolům, kde již byl připraven jeden či jedna z nás, aby pomohl k vytvoření příjemné a uvolněné atmosféry u stolu, umožnil hostům lépe se vzájemně poznat a naslouchal jejich příběhům a otázkám. Další z nás se věnovali obsluze. Hosté na začátek dostali teplý nápoj a něco slaného „na zub“, ale jen trochu, bylo třeba „šetřit místo“ na hlavní jídlo. Kolem 12:30 jsme vánoční oběd slavnostně zahájili, a vyslechli úvodní slovo Otce kardinála Duky, který nás v Arcibiskupském paláci poctil svou návštěvou a všechny přivítal v tomto staletém sídle pražských arcibiskupů, společně se pomodlili a zazpívali koledy.

Hosté dostali hovězí polévku s játrovými knedlíčky a pak se již podávala kachna se zelím nebo svíčková, dle přání. Porce byly víc než bohaté, někteří si poručili i deset knedlíků, jiní si dali k obvyklým sedmi ještě přídavek. Po hlavním jídle se na stůl dostalo také cukroví, které nám dobrodinci nosili již několik dnů v předstihu, a nechybělo ani ovoce.

This slideshow requires JavaScript.

Jako již tradičně, kromě dobré nálady a dobrého jídla byl pro každého připraven také dárek „šitý přímo na míru“. Dárky nám nosili dobří lidé v průběhu celého adventu a dnes byly konečně přiděleny svým novým majitelům.Hosté i my sami jsme prožili krásný vánoční den, na který budeme všichni dlouho vzpomínat. V lidech bez domova i seniorech z domova důchodců jsme se  mohli setkat s Ježíšem, chudým, jako děťátko v jeslích a přinést mu dárek – trochu našeho času, úsilí a sympatií, a viděli jsme, že to má smysl, nejen pro lidi, kterým jsme chtěli přinést Vánoce, ale i pro nás. Již teď se těšíme na další podobné setkání, ze kterého odcházejí vždy všichni obohaceni.

Děkujeme všem, kteří jste nám pomáhali, kteří jste nám fandili nebo se za nás modlili. Děkujeme do Arcibiskupského semináře a Arcibiskupského paláce za propůjčení prostor a pomoc s organizací. Děkujeme také firmě „Zátiší Group“, která nám zásadně pomohla s cateringem a hotelu Opera, který menu připravil a částečně sponzoroval.