Modlitba za ty, kteří zemřeli na útěku

U příležitosti Světového dne uprchlíků (20. června) uspořádala Komunita Sant’Egidio v Římě modlitební večer, a to společně s dalšími organizacemi zapojenými do přijímání a integrace osob prchajících před válkou či jinak neudržitelnou situací v jejich zemi.

V bazilice Panny Marie v Trastavere se tak jako v dalších italských a evropských městech konala připomínka více než 38 tisíc osob, které od roku 1988 zemřely ve Středozemním moři či na jiných místech při svém exodu do Evropy. Jedná se o příliš tíživou bilanci na to, abychom ji považovali za pouze jednu z mnoha statistik (jak se až příliš často děje). Jde spíše o lidskou tragédii, již je nutné si připomínat, vnímat ji s respektem a při tom nezapomínat na všechny ty, kteří se v současnosti nacházejí v uprchlických táborech po celém světě, kde čekají na svůj další osud.

Obřadu v římské bazilice v Trastavere předsedal kardinál Kevin Joseph Farrell, prefekt Dikasteria pro laiky a rodinu a život, úřadu, jejž založil v roce 2016 papež František. Četla se při něm jména některých zemřelých osob a zapalovaly se svíčky na jejich památku. Obřadu se účastnilo mnoho migrantů z různých zemí, stejně jako přátelé a příbuzní těch, kteří přišli na moři o život.