Návštěva prezidenta Středoafrické republiky

25. ledna 2018 navštívil prezident Středoafrické republiky Faustin Archange Touadéra Komunitu Sant’Egidio v Římě. Po dlouhém setkání se zakladatelem Komunity Andreou Riccardim prezident během tiskové konference nastínil situaci ve své zemi, v níž Sant’Egidio působí již léta ve prospěch míru.

Touadéra poděkoval Komunitě za její angažovanost, která loni v červnu vedla k podpisu mírové dohody mezi různými politicko-vojenskými skupinami v zemi a zahájila tak mírový proces. Prezident řekl: „Po podpisu této dohody jsme i přes velké přetrvávající obtíže, jako je například přesídlování obyvatelstva, zaznamenali postup v demobilizaci ozbrojených skupin. V příštích dnech bude zakončen „pilotní program“ odzbrojení, kdy k němu přistoupí 12 skupin ze 14 a 600 bojovníků se znovu zařadí do občanské společnosti či regulérní armády. V současnosti se nacházíme těsně před zahájením skutečně všeobecného odzbrojení a my počítáme s  tím, že se do něj zapojí veškeré síly i včetně dvou skupin, které se první fáze demobilizace neúčastnily“.

Touadéra poté připomenul význam podpory, kterou pro zemi znamenala návštěva papeže Františka v listopadu 2015. Promluvil ovšem také o množství problémů, jež v zemi i nadále přetrvávají, o nezbytné pomoci ekonomice těžce zkoušené válkou v zónách, které vláda nedokáže plně kontrolovat: „Máme naději a počítáme s rozvinutím sil mírové mise OSN, které urychlí mírový proces“.