27. leden – Den památky obětí holocaustu

V Den památky obětí holocaustu vyzývá i Komunita Sant’Egidio k připomenutí si této tragédie, která udeřila na židovský národ. Ani 73 let po osvobození vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau nepodceňujme projevy rasismu a antisemitismu, jež se v různých podobách objevují i dnes.

Je vhodné si v těchto dnech připomenout, že ve světě existuje až příliš mnoho konfliktů, malých i velkých, které vytvářejí oběti a rostoucí rozdělení mezi národy. Nebezpečně si zvykáme na slova, která dříve jako by už vymizela z běžného jazyka, například „rasa“. Občas jsme dokonce svědky skutečných projevů rasismu vůči těm, kteří jsou pokládáni za jiné než my, i kdyby to bylo jen proto, že jsou chudí nebo uprchlíci.

Protože jsme si vědomi toho, že tyto skutky se rodí z neznalosti druhého či ze strachu, zveme každého k tomu, aby přispěl k růstu kultury setkávání a solidarity. Z tohoto důvodu jsme si v mnoha italských městech připomněli Šoa, tragédii, již umožnily rasistické teorie a 2. světová válka. Zároveň vyzýváme každého, aby nezůstal lhostejný vůči těm, kteří se i dnes stávají předmětem diskriminace. Aby mohla mít budoucnost, Evropa potřebuje společnost, která bude žít ve vzájemnosti, a ne budovat nové oddělující zdi.