Návštěva v uprchlickém táboře

Situace uprchlíků tábořících mezi maďarskými městy Tompa a Röszke při srbsko-maďarské hranici je čím dál tím složitější vlivem teplot, které v těchto posledních dnech dosáhly 10 stupňů pod nulou. Momentálně je uprchlíků spících venku kolem čtyřiceti, a to včetně dětí. Maďarská komunita Sant’Egidio jim rozděluje potraviny, které naprosto nutně potřebují. Uprchlický tábor v Tompě je rozdělený na dvě části: na jedné straně jsou Syřané a Iráčané, kteří čekají na povolení k překročení hranice, jež jim mají vydat maďarské úřady; na druhé Maročané s Alžířany, kteří zde také čekají, navzdory odmítnutí ze strany maďarských autorit, aby mohli vstoupit do Maďarska.

Mezi nimi se nachází Ahmed, mladý dvacetiletý Alžířan. Svou zemi opustil před třemi lety, žil v uprchlických táborech v Turecku a Řecku a poté se vydal na cestu přes Srbsko a Makedonii až do Albánie, kde ztratil vše, co měl. Jeho snem je dostat se do Německa. Za deku, kterou obdržel, je velmi vděčný. Vyprávěl nám, jak se tohoto rána, 24. ledna probudil a měl kabát pokrytý tenkou vrstvou ledu. Řekl: „Jednou se jistě někde ve světě znovu potkáme, já se k vám budu hlásit a všechno vám vrátím.“

V těchto dnech se srbsko-maďarská hranice podobá základně na severním pólu – vše je bílé, studené, všude jen sníh a led, které pokrývají i stany, v nichž uprchlíci žijí. Tito lidé sní o jiném životě, o domově a práci a jsou vděční za tuto návštěvu, která jim alespoň po dobu jednoho dne ulehčila v jejich utrpení.