Od podpisu míru pro Mosambik uplynulo 30 let

Komunita Sant’Egidio si tento týden připomíná 30 let od uzavření míru v africkém Mosambiku. Od tohoto historického okamžiku z roku 1992 uplynula celá jedna generace, takže dnešní mladí Mosambičané už nemají tuto válečnou zkušenost. Připomeňme, že lidé mladší 30 let tvoří v Mosambiku více než polovinu obyvatelstva, tj. kolem 15 milionů. Komunita Sant’Egidio na oslavu významného výročí připravila množství setkání a konferencí, ale také shromáždění na školách a univerzitách. V samotný výroční den, úterý 4. října, se před katolickou katedrálou v hlavním městě Maputo sešli představitelé náboženských komunit, aby se modlili za mír v duchu Assisi.

Připomeňme si však, co se přesně před oněmi 30 lety stalo. 4. října 1992 podepsali mírovou dohodu v Římě mosambický prezident Joaquim Chissano a vůdce odbojového hnutí ReNaMo Afonso Dhlakama, čímž ukončili 16 let trvající občanskou válku, která za sebou nechala milion mrtvých a více než čtyři miliony uprchlíků. Podpis mírové dohody byl výsledkem dlouhého procesu vyjednávání za prostřednictví Komunity a došlo k němu právě v jejím sídle v Trastevere. Právě zde vedli po více než dva roky vyjednávající rozhovory zakladatel Komunity Andrea Riccardi, nynější kardinál a boloňský arcibiskup Matteo Zuppi, arcibiskup z mosambické Beiry Jaime Goncalves (zemřel v roce 2016) a zástupce italské vlády Mario Raffaelli. Počínaje červencem 1990 trpělivě vedli dialog s válčícími mosambickými stranami. Tehdejší generální tajemník OSN Butrus Butrus-Ghálí uvedl, že způsob mírového vyjednávání a konsolidace míru Komunity Sant’Egidio je „unikátní“, protože jej charakterizuje „důvěrnost“ a „neformálnost“.

Po uzavření míru v roce 1992 nastalo pro Mosambik nové období, vyznačující se ekonomickým a sociálním rozvojem. Přestože nešlo vždy o jednoduchou a přímou cestu, dá se hovořit o úspěchu. Komunita Sant’Egidio v zemi stále působí, například prostřednictvím hnutí Mladí pro mír či programu BRAVO!, který zajišťuje registraci narozených dětí a zajišťuje tak jejich občanská práva.

Od roku 2017 se nicméně na severu Mosambiku v regionu Cabo Delgado opět dějí nepokoje a teroristické útoky džihadistů, které způsobily smrt více než čtyř tisíc lidí a asi milion dalších vyhnaly z jejich domovů. Komunita je v regionu přítomná, v uprchlických táborech distribuuje potraviny, oblečení či hygienické potřeby. Tímto způsobem pomohla asi sto tisícům osob v severomosambických provinciích, křesťanům i muslimům.