Otevření dalších humanitárních koridorů – nová kapitola italské pomoci uprchlíkům

12. ledna 2017 byl v Římě podepsán smluvní protokol ve věci nových humanitárních koridorů. Díky tomuto dokumentu bude do Itálie v příštích měsících moci vycestovat 500 uprchlíků z Eritrey, Somálska a Jižního Súdánu, kteří jsou nuceni své země opustit kvůli probíhajícím konfliktům.

Tento protokol podepsaly čtyři strany: coby promotéři projektu to byly Italská biskupská konference zastoupená svým generálním sekretářem Mons. Nunziem Galantinem a Komunita Sant’Egidio reprezentovaná prezidentem Markem Impagliazzem. Za italský stát to dále byli podsekretář Ministerstva vnitra Domenico Manzione a vedoucí migrační politiky z Ministerstva zahraničí Cristina Ravaglia.

„Až příliš často oplakáváme oběti námořních katastrof, aniž bychom měli odvahu pokusit se tyto věci změnit. Tento protokol umožní legální vstup do země všem ženám, mužům a dětem žijícím již léta v etiopských uprchlických táborech v podmínkách velké materiální a existenční nejistoty“, prohlásil Mons. Galantino a dodal: „Italská církev se zapojuje do projektu tím, že na sebe bere všechny náklady, a to díky fondu Osm z tisíce (italský zákon, podle něhož putuje osm tisícin z ročního příjmu daňových poplatníků na aktivity církve nebo státní sociální pomoc), to znamená bez jakýchkoliv nákladů vynaložených italským státem. Církev ve svých diecézích podpoří proces integrace a inkluze nově příchozích do italské společnosti.“

Andrea Riccardi, zakladatel Komunity Sant’Egidio událost okomentoval: „Dohoda ohledně humanitárních koridorů, již jsme s úspěchem realizovali, je odpovědí na přání mnoha Italů, kteří chtějí zachraňovat lidské životy při jejich zoufalé cestě do bezpečí. Jedná se o projekt, který nabízí osobám prchajícím před válkou nejen náležité přijetí, ale také program integrace. Kéž si Evropa, která má tendenci tvářit se nezúčastněně a řešit své problémy zkratkovitým vztyčováním zdí, uvědomí, že tento model spolupráce mezi státem a občanskou společností stojí za to převzít i v ostatních zemích.

Podle Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR), je Etiopie v současnosti zemí, která v Africe přijala největší počet uprchlíků – více než 670 tisíc osob. Příliv takového rozsahu se vysvětluje množstvím důvodů, mezi nimiž figuruje občanská válka, jež v Jižním Súdánu zuří od prosince 2013.

Tisková zpráva Italské biskupské konference