Otevření stanu přátelství pro uprchlíky na Lesbu: Sant’Egidio zahájilo léto solidarity

Na řeckém ostrově Lesbos stále žijí tisíce uprchlíků a Komunita Sant’Egidio se k nim letos opět připojila, aby s nimi již potřetí prožila léto solidarity. První skupiny z různých evropských zemí přišly už 20. července.

Sant’Egidio postavilo velký červenožlutý stan, stan přátelství, poblíž uprchlického tábora Kara Tepe označovaného také jako „Moria 2.0“, který byl postaven u moře poté, co starý tábor loni v září zničil požár. V táboře nyní žije v nelidských podmínkách přibližně 4 500 lidí včetně malých dětí.

Zde v souladu s protiepidemiologickými opatřeními Komunita šíří slavnostní atmosféru mezi afghánskými a africkými uprchlíky převážně z Konga, Burundi a Somálska. Rozdává balíčky s rýží, omáčkou, tuňákem, chlebem anebo sušenkami. Děti dostávají hračky, pera, tužky a sladkosti.

Toto je teprve začátek události #santegidiosummer, kterého se do konce srpna zúčastní přibližně 250 dobrovolníků z mnoha evropských zemí, aby společně darovali jídlo, učili děti a mladé lidi a nabízeli jazykové kurzy.

Od 20. do 30. srpna se k mezinárodní misi připojí také 8 mladých Čechů, kteří si stejně jako ostatní účastníci hradí veškeré náklady sami (18 – 20 tisíc Kč na osobu).  Pokud je chcete podpořit, přispějte prosím na náš transparentní účet a do poznámky napište „Lesbos“: č. účtu 2000044037/2010. Každá pomoc je cenná a velmi si jí vážíme!

Několik desítek uprchlíků, které Komunita na Lesbu v minulých letech osobně poznala, se už díky ní dostalo skrz Humanitární koridory do Itálie. Jedná se o úspěšný projekt, který zahrnuje bezpečnostní screening a ověření platnosti všech potřebných dokumentů, vyřízení humanitárního víza zajišťujícího bezpečnou cestu do přijímající země a také následnou integraci.


Zdrojový text tady