Pomoc Komunity v Iráku

aiuti_umanitari_sant_egidio_iraq_2016_4První vojenské letadlo plné léků vyslané z Itálie přistálo ráno 31. října na letišti v Bagdádu. Jeho náklad je darem Komunity Sant’Egidio, která v těchto dnech vyslala do Iráku svou delegaci. Tento první předvoj pomoci, k níž se v následujících dnech připojí dodávka stanů, motorgenerátorů a cisteren, jež poskytnulo Ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce, jsou určeny uprchlíkům z města Fallúdža. To se během posledních měsíců stalo dějištěm krvavých zápasů.

Vyslání humanitární pomoci bylo umožněno díky dohodě podepsané v Římě 21. června tohoto roku, kterou uzavřela irácká Nejvyšší komise pro smíření a Komunita Sant’Egidio. Vedle poskytnutí pomoci obyvatelům Fallúdže, kteří utrpěli okupováním ze strany Islámského státu a boji za osvobození města, představuje tato zásilka důležitý krok ve věci opětného vybudování míru a společného soužití různých etnických, sociálních a náboženských složek irácké populace.

Během své návštěvy Iráku se komunitní delegace setkala s prezidentem irácké republiky, jímž je Fuád Masúm, a předsedou parlamentu Salimem al-Džaburím. V průběhu setkání byla zdůrazněna pozitivní role, kterou mohou náboženství sehrát ve prospěch míru. Napomáhají totiž tomu, aby se jednotlivé skupiny v zemi cítily ze strany státu chráněné, a přispívají k procesu vzájemného smíření.


Odebírejte aktuality mailem!