Pomoc těžce zkoušenému Peru

Peru je jihoamerickou zemí, která je po Brazílii nejvíce zasažena pandemií koronaviru. Čísla jsou značně dramatická – ke konci srpna 2020 je to více než 28 tisíc úmrtí a téměř 650 tisíc potvrzených případů nákazy, přičemž tato křivka stále stoupá. Jedním z hlavních motorů nákazy je chudoba – chudé rodiny, které nemají doma ledničku, nakupují na tržištích v různých částech města; v chudých čtvrtích navíc přelidněnost a složité ubytovací podmínky neumožňují dodržování vzájemných rozestupů.

Lidé se masivně stěhují z hlavního města Limy, které čítá deset milionů obyvatel. Mnoho těch, kteří ztratili práci, se vrací do svých rodišť. V téměř vždy přeplněných autobusech s sebou tito lidé roznášejí  covid-19 do všech regionů země, od And přes tichomořské pobřeží do Amazonie.

Za této dramatické situace pokračuje pomoc komunity Sant’Egidio v Limě těm nejslabším, obzvláště těm, kteří žijí na ulici a nemají kam se uchýlit. Komunita po městě rozdává roušky, zdravotní balíčky s vysvětlením, jak předcházet nákaze, a potravinovou pomoc. Tzv. Vozík přátelství s logem Sant’Egidia je synonymem pomoci, ale také znamením blízkosti tam, kde roste a drtí chudoba.