Poprvé v životě mít svůj domov

L. si upraví límeček saka, které si brává na slavnostní příležitosti, a aby si dodala odvahy, chytne za ruku M. Společně vstupují do dveří nového domova, když v tom se napětí rozplyne v nevěřícném úsměvu: „Kam shpetuar“, vykřikne M. „Jsem zachráněná!“ L. a M. jsou dvě z osmi žen, které od soboty 2. listopadu obývají nový domov pro mentálně nemocné v Kavajë v Albánii. Dům spoluzaložily Komunita Sant’Egidio a albánské Ministerstvo zdravotnictví na základě dohody podepsané letos v březnu.

Jeho obyvatelé jsou bývalí pacienti psychiatrické léčebny Sadik Dinci di Elbasan, největším psychiatrického zařízení na Balkáně, kde žijí tři stovky pacientů mnohdy v podmínkách velké opuštěnosti a samoty. L. je 65 let a nemá nikoho blízkého. Po narození byla odložena do sirotčince, a když dospěla, začala žít v psychiatrické léčebně. Teprve teď se jí poprvé v životě dostalo opravdového vlastního domova. Spolu s ostatními ženami zde může prožívat docela obyčejné věci spojené s každodenním životem. Mohou si tu vařit, prostírat stůl, chodit nakupovat nebo si užívat dlouhou horkou sprchu.

Po tzv. Červených domech v Tiraně je ten v Kavajë třetím sociálním zařízením iniciovaným komunitou Sant’Egidio. Účelem tohoto domova je dodat ženám a mužům zavřeným v psychiatrické léčebně důstojnost a poskytnout jim opravdový domov. Jde o ovoce dlouholetého přátelství Komunity s těmito nemocnými. Společně jsme již mnohokrát zažili slavení Vánoc, letní dílny, akce solidarity. Jedná se ale také o první důležitý krok k tomu, aby Albánie začala snižovat počet psychiatrických zařízení, v nichž jsou pacienti izolováni od okolního světa.