Díky humanitárním koridorům může znovu obejmout své děti

Humanitární koridory, to jsou také slzy radosti a emocí. Jako například ty, jež vytryskly A., která již 8 let žije a pracuje v Itálii a konečně mohla sevřít v náruči své dvě děti, jež po celou tuto dlouhou dobu zůstávaly v uprchlickém táboře v Etiopii. Po všechna tato léta snily o cestě do Itálie a naučily se její jazyk. Dnes, 31. října 2019 na římském letišti Fiumicino, se tato jejich dlouhotrvající a bolestivá rána konečně zhojila.

51 uprchlíků tímto způsobem dorazilo před svítáním z Afriky prostřednictvím nového humanitárního koridoru otevřeného díky dohodě podepsané nedávno ministerstvy vnitra a zahraničních věcí Itálie.

Daniela Pompei z Komunity Sant’Egidio příchozí uvítala těmito slovy: „Mnozí z vás jste se po tolika letech odloučení znovu shledali se svými rodiči. Zákony evropských zemí jsou často velmi striktní a nedovolují dospělým dětem přijet za jejich matkami, jelikož jsou již plnoleté. Dnešek je proto velmi slavnostním dnem. Východoafrický poloostrov trpí již mnoho let a spousta mladých, žen a dětí se vydává na nebezpečnou cestu do Evropy. Humanitární koridory jsou legálním a humánním způsobem, jak dospět ke společnému shledání, aby mohly dosud rozdělené rodiny znovu zahájit nový společný život. Jste mezi 51 prvními, kteří mohli této šance využít. Někteří z vás již hovoří italsky, protože studovali na italských školách v Africe a my si myslíme, že váš život zde bude šťastný. Spolu s vámi takto do Itálie v minulosti přicestovalo již více než 2800 osob a my doufáme, že humanitární koridory zřídí i další země.“

Monsignor Francesco Antonio Soddu řekl: „Dnes jste zde také proto, abyste vydali svědectví těm, kteří odmítají pochopit, že ve světě jsou miliony lidí, kteří potřebují ochranu. Prosíme vás tedy, abyste byli svědky pro mnoho těch, kdo jsou stále ještě v libyjských věznicích a kteří přišli o život. Vznášíme apel vůči představitelům vlád. Vy jste díky italské vládě mohli docestovat legálním a bezpečným způsobem. Jste znamením naděje a důvěry v dobro.“

Tohoto vřelého uvítání se zúčastnili také zástupci Ministerstva vnitra a Ministerstva zahraničních věcí. 51 příchozích uprchlíků bude ubytováno v italských farnostech a rodinách.