Potravinová pomoc starým lidem v Mozambiku

Při procházení ulicemi mozambického města Beira lze potkat staré lidi, kteří žebrají či prohledávají popelnice ve snaze najít něco ke svému živobytí. Některé z nich opustily jejich rodiny z ekonomických důvodů, jiní byli dokonce obviněni z čarodějnictví kvůli svému vysokému věku, což je jev, který je v zemi, kde mnoho lidí umírá mladých kvůli AIDS, považovaný za podezřelý. Už mnoho let stojí Komunita Sant’Egidio po boku těch nejchudších starých obyvatel Beiry a pomáhá jim v jejich potřebách. Zajišťuje jim jídlo, zdravotní péči, ubytování a další. Mezi nimi a mladými členy Komunity se tak zrodilo přátelství, které postupem času nabývá na síle.

Zcela konkrétní pomoc byla nedávno uskutečněna prostřednictvím projektu Italské spolupráce (COOPI) realizovaného společně s Komunitou Sant’Egidio, jenž nese název „Potravinová pomoc nejchudším obyvatelům regionu Sofala“. Díky němu byly po dobu několika měsíců poskytovány potřebným starým lidem důležité potraviny. Jde o zhruba 250 osob, které každý měsíc dostávaly rýži, cukr, fazole, olej a další nezbytné suroviny.

„Dnes už nemusím trpět hladem jako dřív!“, říká Annette, stará dáma ze čtvrti Munhava. Dodává: „Teď mám co jíst a můžu také užívat léky, které mi předepsal doktor“.

Někteří staří lidé jsou tak slabí, že si nedokážou pro potraviny do sídla Komunity sami dojít. Proto jsou tu Mladí za mír, kteří procházejí městem a hledají v chudých čtvrtích ty nejvíce nemocné, aby jim donesli potřebné potraviny. Postupem času tak pro ně přestávají být pouhými dobrovolníky, ale přáteli, „dětmi s dobrým srdcem“, se kterými mohou mluvit, trávit společně čas a cítit se, jako by znovu našli rodinu.