Světové dny mládeže 2016

sant_egidio_youth_prayer_for_peace_wyd_cracow_2016_7Mladí ze všech kontinentů se modlili v Krakově s Komunitou Sant’Egidio za mír.

Ve středu 27. července, den před začátkem Světových dnů mládeže v Polsku, se v kostele Panny Marie Lurdské v Krakově sešlo více než 200 mladých z celého světa, aby se modlilo za mír spolu s mladými z Komunity Sant´Egidio a syrskými uprchlíky.

V kostele zazněla jména zemí a regionů, v nichž je právě válka, stejně jako svědectví mladých lidí pocházejících z těchto oblasti, jako je například Jurij Lifanse, představitel Komunity Sant’Egidio na Ukrajině: „Nikdy bych si nebyl myslel, že v mé zemi někdy vypukne válka. My mladí se musíme modlit za mír a zapojit se do šíření kultury respektu a přátelství mezi národy“.

Vedle Jurije byl přítomný také Maher, mladý syrský křesťan, který Komunitě poděkoval za možnost účastnit se setkání v Krakově a řekl: „Sýrie potřebuje modlitby za mír. Musel jsem opustit svou zemi, v níž jsem byl svědkem až příliš mnoha utrpení. Zanechal jsem v ní všechno, co mi bylo drahé, a všechny své vzpomínky“.

Modlitbě předsedal boloňský arcibiskup Matteo Zuppi. V komentáři k evangeliu o milosrdném Samaritánovi řekl: „Modlitba za mír je skutkem milosrdenství, který musíme konat my všichni, abychom chránili děti, ženy, osoby zraněné konflikty. V těchto dnech nás zaplavuje smutek z množství špatných zpráv z Německa a Francie, jež ukazují sílu zla. Vzpomeňme na bratra Jacquese z města Rouen, dobrého a štědrého kněze, jehož zabili lupiči dnešní doby. Tak veliké násilí nás naplňuje hrůzou. Nesmíme však zůstat lhostejní a myslet si, že nás se to netýká. Staňme se i my milosrdnými Samaritány a bojujme proti zlu modlitbou a milosrdenstvím“.

V pátek 29. července se při křížové cestě v krakovském parku Błonia mladí z Komunity ujali prvního zastavení. Křížová cesta, kterou vedl papež František, byla zaměřená na skutky milosrdenství, zvláště na přijímání cizinců. Spolu se syrskými uprchlíky nesla kříž Světových dnů mládeže dvojice Poláků, dříve bez domova, kterým se podařilo dostat se z ulice.

Originální text

–Eva Svobodová–


[wysija_form id=”3″]