Jednání o humanitárních koridorech v Evropském Parlamentu

conferenza_bruxelles_corridoi_umanitari_2016_3Komunita Sant’Egidio a italské protestantské církve představily v Bruselu projekt, který během několika měsíců zachránil kolem 300 syrských uprchlíků.

28.června, v době, kdy se Evropa zamýšlela nad důsledky nového rozdělení v podobě Brexitu, představila komunita Sant’Egidio v Evropském Parlamentu nový spojující most – projekt humanitárních koridorů. Došlo k tomu u příležitosti konference na téma „The humanitarian corridors: a replicable civil society initiative in the migrant crisis“ (Humanitární koridory: občanská iniciativa v migrační krizi).

Konferenci za přítomnosti místopředsedy Evropského Parlamentu Antonia Tajaniho předsedala Hilde Kieboom, viceprezidentka Komunity Sant’Egidio. V početném publiku zasedlo množství členů Evropského Parlamentu z různých zemí (Itálie, Belgie, Maďarska, Polska) a z různých politických stran (Evropská lidová strana, Strana evropských socialistů, Strana zelených). Mauro Garafolo z Komunity Sant’Egidio a Paolo Naso z Federace italských protestantských církví představili projekt, který v posledních týdnech přivedl z Libanonu do Itálie kolem 300 syrských uprchlíků. Zdůraznili, jak je pro ty nejzranitelnější z nich důležité moci dospět do Evropy zcela bezpečně, legálně a s humanitárním vízem. Obzvláště je důležité, aby se to nedělo na palubě provizorní bárky, ale linkového letadla. Iniciátoři projektu předpokládají, že počínaje dneškem bude do konce tohoto roku díky humanitárním koridorům moci dospět do bezpečí 1000 až 1500 uprchlíků – mužů, žen, starých lidí a dětí.

Podle Eugenia Ambrosiho, ředitele Mezinárodní organizace pro migraci, neexistuje žádná „migrační krize“. Existuje pouze „krize solidarity“ a přijetí v Evropě. Giulio di Blasio z kabinetu Federiky Mogherini, vysoké představitelky Evropské unie a místopředsedkyně Evropské Komise, vyzdvihl originalitu této iniciativy, jež vyžaduje aktivní účast občanské společnosti, církví a evropských občanů.

Viceprezident parlamentu Tajani a všichni řečníci vyjádřili přání, aby tuto „dobrou praxi“ na evropské úrovni mohly brzy přijmout za svou i další unijní státy.

Originální text

–Eva Svobodová–


[wysija_form id=”3″]