Tisícovka mladých Evropanů v Římě

Do Itálie se právě sjelo tisíc Mladých Evropanů za mír, kteří se od 13. do 15. července účastní setkání v Římě na téma „Přátelství napříč zeměkoulí, společný život v míru“. V době, kdy se hovoří až příliš často o konfliktech, uzavřeních a rozdělení mezi státy a národy, Řím hostí velkou mírovou akci, která podporuje jednotu. Organizuje ji hnutí Mladých Evropanů, které je spojené s Komunitou Sant’Egidio a jež se každý den angažuje ve prospěch dětí v nouzi, osob bez domova a osamělých starých lidí, aby šířilo kulturu solidarity a integrace. Po setkání konaném v uplynulém roce v Barceloně, jež se uskutečnilo pouze několik málo dnů po vážných útocích na třídě La Rambla, bude letošní účast ještě významnější. Přijely rovněž delegace ze Severní i Jižní Ameriky, Asie a Afriky.

Na programu budou setkání, slavení, návštěvy města, čas společného sdílení nebo návštěva představení „Michelangelo a tajemství Sixtinské kaple“ v Auditoriu della Conciliazione. Mladí také navštíví „místa solidarity“ Komunity Sant’Egidio u příležitosti jejího padesátiletého výročí.

V neděli dopoledne se všichni účastníci vydají do Ardeatinských jeskyní, kde se v roce 1944 odehrál masakr 300 italských civilistů Němci. Půjde o velký okamžik zamyšlení nad minulostí i nad tím, jak vytvořit Evropu jednoty a míru, v níž bude možné hledět do budoucnosti, a ne kontinent oddělujících zdí, které vracejí zpět do minulých časů.