Nadšené přijetí Andrey Riccardiho v Burundi

Andrea Riccardi navštívil v těchto dnech místní komunity Sant’Egidio v africkém Burundi. Jeho první návštěva v této zemi byla přivítána s velkým nadšením – sešlo se tu více než tisíc mladých lidí ze všech koutů Burundi společně s delegací Komunity z Uviry, města vzdáleného několik kilometrů od hlavního města Bujumbury. Při velkém shromáždění mladých lidí v Bujumbuře zdůraznil Andrea Riccardi skutečnost, že Komunita v Burundi je povolána k tomu, aby investovala své hřivny ve prospěch chudých, míru a modlitby. Musí hledat nové cesty, jak reagovat na zármutek chudých a nikdy se nevzdát ve svém boji a v naději v humánnější svět – takové jsou výzvy, s nimiž se musejí jednotlivé komunity v Burundi vypořádat.

Riccardiho návštěva byla také příležitostí k setkání s chudými, s nimiž Komunita žije, zvláště v Domově Sv. Alžběty pro seniory, v němž Sant’Egidio působí již od roku 2009. Komunita celkově pomáhá více než 500 starým lidem jen v samotné Bujumbuře.

Komunita Sant‘Egidio vznikla v Burundi v době, kdy země čelila občanské válce. V Kinamě, oblasti na okraji hlavního města, byla Škola míru založena ještě v době, kdy byla tato zóna terčem bombardování. Komunita nikdy nepřestala usilovat o mír v zemi a dnes je její Škola míru viditelným znamením toho, že se tento sen stal skutečností. Mezi mladými, kteří se setkali s Andreou Riccardim, byl také 15letý chlapec, který byl v dětském věku nucen kvůli chudobě své rodiny žebrat. Pověděl nám o pocitech hněvu a vzdoru, v nichž vyrůstal a o svém pozdějším seznámení s Komunitou a její Školou míru, po němž se dočkal vytouženého umístění do veřejné školy. „Byl jsem bez budoucnosti, ale dnes díky Komunitě je ze mě kluk, který má budoucnost… Mým snem je stát se lékařem a léčit staré lidi.“