Velká radost a naděje pro Středoafrickou republiku

Společně za mír ve Středoafrické republice…

„Díky krizi se mohla ukázat autentická tvář náboženství a krize nás také přiměla k tomu, že jsme se obrátili k logice míru“, řekl kardinál Dieudonné Nzapalainga při modlitbě za mír pořádané Komunitou v únoru 2017 (Kardinál a imám společně za mír ve Středoafrické republice). Nyní modlitba, svornost a bratrství, které spojovaly lidi dobré vůle po celou dobu konfliktu ve Středoafrické republice, přinesla plody míru. Vláda Středoafrické republiky se v pondělí 19.6.2017 v Římě dohodla s ozbrojenými skupinami na příměří.

Násilí vypuklo ve Středoafrické republice již v roce 2013, kdy povstalecká skupina Séléka dobyla hlavní město a donutila prezidenta uprchnout. Následoval konflikt, který si vyžádal tisíce mrtvých, zraněných a asi milion lidí na útěku. Situace se zdála být neřešitelná v neustálém koloběhu násilí a odplaty. Koordinátor humanitárních záležitostí OSN John Ging dokonce varoval, že konflikt může přerůst v genocidu jako ve Rwandě (1).

Svatý Otec navštívil Středoafrickou republiku při své návštěvě Afriky navzdory přetrvávajícímu konfliktu v listopadu roku 2015, aby tamním lidem přinesl poselství míru. „Křesťané a muslimové jsou bratři“, řekl papež ve Středoafrické republice, která byla dlouhou dobu symbolem náboženského násilí mezi křesťany a muslimy. „Je potřeba odolat, mít odvahu vzepřít se a bojovat za dobro! Kdo utíká, nemá odvahu nasadit život. Jak se ovšem vzepřít?“ – tázal se papež. Především je nutné se modlit, odpověděl, protože „modlitba přemáhá zlo“ a „přibližuje nás k Bohu“. Na druhém místě je pak potřeba „pracovat pro mír“. A mír, dodal, „není dokument, který se podepíše a zůstane ležet. Pokoj je třeba uskutečňovat každý den!“. „Pokoj je řemeslná práce, kterou konáme vlastníma rukama, vlastním životem!“ řekl při mši, které se účastnilo několik set tisíc lidí (2). Papež prokázal velikou odvahu, když vycestoval do této země. Podobnou odvahu prokázali také ti, kteří se rozhodli společně ukončit tento krvavý konflikt a otevřít cestu dialogu a míru.

Sdílíme velikou radost se všemi obyvateli Středoafrické republiky, kterým příměří přinese naději do budoucnosti. Nepřestáváme se ale také modlit za všechny země, kde konflikty neustále trvají, a za země, kde je mír velice křehký a mladý.

O uzavření příměří na Aktualne.cz

O Středoafrické republice  na Radiovaticana.cz