Humanitární pomoc pro Salvador

Letošní rok 2017 je pro Salvador mimořádný, neboť země oslaví 25 let od podpisu míru, který v roce 1992 ukončil dvanáctiletou občanskou válku mající za následek 80 tisíc mrtvých a 15 tisíc pohřešovaných. Komunita Sant’Egidio se rozhodla léta míru oslavit společně s obyvateli věznic této středoamerické země. V neděli 19. února dorazily do Salvadoru dva kontejnery humanitární pomoci určené k ulehčení nesnadných podmínek, v nichž vězni žijí.

270 tisíc kusů oděvu bylo odesláno z Říma díky vánoční sbírce pro vězně a za přispění římské finanční policie, která Komunitě věnovala velké množství nového oblečení získaného při kontrolách, které by bylo jinak určeno k likvidaci. Pomoc byla odeslána díky kooperaci rozvojové spolupráce Ministerstva zahraničí a OSN. Distribuci rodinám zadržených a nezletilým osobám pod soudním ohledem zajistí mladí členové Komunity Sant’Egidio.

Navzdory sváteční atmosféře, jež oslavy doprovázela, roste v Salvadoru znepokojení tváří v tvář zamýšleným protiimigračním opatřením ve Spojených státech, kde v současnosti žijí asi dva miliony Salvadořanů. Pouze v posledním lednovém týdnu dospělo do Salvadoru pět letadel s celkem 439 Salvadořany na palubě, vracejícími se zpět do země. Salvadorské migrační úřady odhadují, že jestliže budou protiimigrační opatření schválena, dosáhne množství repatriantů v následujících měsících počtu dvou tisíc osob měsíčně, což bude mít vážný dopad na sociální poměry v zemi.

Proto Komunita Sant’Egidio, jež je přítomná v mnoha salvadorských městech se svými školami míru a programem adopce na dálku, o to více znásobuje své úsilí šířit kulturu míru a nenásilí, a to zvláště na periferiích.