Papež František zaskočil žebráky a přistěhovalce stolující s novým kardinálem Krajewskim

Papež František a kardinál Krajewski s jedním z účastníků hostiny ve Vatikánské menze

280 bezdomovců a migrantů se zúčastnilo ve Vatikánu hostiny pořádané nově jmenovaným kardinálem Konrádem Krajewski. Povečeřet s chudými přišel také Svatý otec.
Menza pro vatikánské zaměstnance byla včera večer svědkem neobvyklé hostiny. Papežský almužník, arcibiskup Konrád Krajewski, pozval na oslavu svého čtvrtečního začlenění do kardinálského sboru bezdomovce z okolí Vatikánu a migranty, kteří jsou v péči Komunity Sant’Egidio.

Všechny přítomné zaskočil příjezd papeže Františka, říká pro Vatikánský rozhlas kardinál Krajewski:
„Papež přijel bez ochranky, pouze s řidičem. Vstoupil do menzy sám. Přišel jsem k němu a Svatý otec mi řekl: „Nepřijel jsem za tebou, přišel jsem za chudými, protože to je čisté evangelium“. Svatý otec prošel mezi stoly. Zbylo na něho místo při posledním z nich, všude jinde bylo obsazeno. Usedl tedy u posledního stolu, který se tak stal prvním. Bylo to velmi evangelijní. Usedl mezi lidmi, které by nikdy nenapadlo, že budou jíst s papežem. Vedle něho seděla jedna žena, která je obyčejně strašně neodbytná. Drží mě za košili a bez přestání povídá, těžko od ní odejít. A Svatý otec si sedl vedle ní – a světe div se – byla zticha. Po jeho druhé straně seděl Carlo z Komunity Sant’Egidio, který se zabývá organizací pohřbů pro bezdomovce. Jak známo, je to dost dlouhá procedura, protože často nemají dokumenty,“ vypráví kardinál Krajewski.

Hostina pro 280 bezdomovců a migrantů

Jak dodává, nápad oslavit své povýšení do kardinálského sboru večeří s chudými, byl spontánní. „Vzhledem k tomu, že jsem biskupem ulice, musím slavit s těmi, kterým sloužím,“ podotýká s tím, že pozvánky na hostinu rozdával celý týden mezi bezdomovci, kterým společně se švýcarskými gardisty běžně rozdává jídlo. Taková je totiž mimo jiné náplň jeho funkce papežského almužníka, kterou takto redefinoval právě současný papež František. Část pozvánek kardinál předal také Komunitě Sant’Egidio, která je rozdělila mezi migranty. Celkově se shromáždilo 280 lidí. „Nejdůležitější bylo to, že hostina probíhala ve Vatikánu, aby pocítili, že je zveme k sobě domů, a ne do restaurace,“ zdůraznil kardinál Krajewski.

„Přijali to s velkou radostí, oni se totiž rádi nechávají pozvat. Navracení důstojnosti totiž nastává tehdy, když jim dáme to, co je pro nás normální. My usedáme ke stolu, a oni jedí na ulici, na obrubnících, po různých koutech. Krásně jsme prostřeli stoly. Na každém byly květiny, normální kovové příbory a keramické talíře, žádný plast. Všude byly ubrousky, takové jaké má rád papež, tedy se slunečnicemi. Nalévalo se šampaňské a víno. Dobrovolníci, kteří obsluhovali naše hosty, samozřejmě nenechávali láhve na stole, aby někdo nebyl v pokušení za těchto horkých dní přehánět to s alkoholem. Jednali jsme s nimi jako s hosty v každém domě, tedy s láskou, a dělili jsme se o to nejlepší jídlo, jaké jsme byli schopni připravit“, říká papežský almužník, kardinál Konrád Krajewski.


Převzato z vaticannwews.va