Pomoc v boji proti lepře

Poslední lednová neděle, která letos vyšla na 27. leden, je Světovým dnem malomocných. Tento den byl zaveden v roce 1954 z podnětu francouzského spisovatele a novináře Raoula Follereau, jenž se stal světovým šiřitelem boje proti lepře.

V Mozambiku byla lepra v roce 2010 oficiálně vyhlášena za vymýcenou (tento status nemoc dostává, pokud se podaří počet nemocných snížit na méně než 10 tisíc). V roce 2017 naneštěstí Ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo dva tisíce nových případů, což je oproti roku 2016 nárůst o 25 %. Jedná se o znepokojivý nárůst, který bohužel potvrzují také naši dobrovolníci působící v terénu.
Proto Komunita Sant’Egidio v průběhu posledních měsíců zahájila akci pomoci mozambickým malomocným. Zajišťujeme jim nezbytné vybavení jako lůžka, matrace, potraviny, stolitrové nádrže, ve kterých mohou ve svých domovech uchovávat vodu, moskytiéry a světla na solární energii.
Aktivity Komunity se dlouhodobě soustřeďují do provincie Nampula, a to zvláště do vesnice Nacopa, kde již od dřívějších dob stojí leprosárium. Toto zařízení funguje i díky akci Komunity z roku 2013. Tehdy zde udeřily velké povodně a Komunita se postarala o zrekonstruování domů pro nemocné. Zároveň tuto oblast asanovala tak, že se do ní znovu nastěhovalo i ostatní obyvatelstvo.