Projekt humanitárních koridorů je laureátem letošní Nansenovy ceny

Humanitární koridory realizované občanskou společností ve spolupráci s italskou vládou jsou evropským vítězem Nansenovy ceny 2019, již uděluje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Nese jméno po Fridtjofovi Nansenovi, norském polárníkovi a prvním vysokém komisaři pro uprchlíky při Společnosti národů v letech 1920-1930.

Humanitární koridory jsou společným projektem Komunity Sant’Egidio, Federace protestantských církví v Itálii, Konference italských biskupů a italské Charity. Tohoto významného ocenění se jim dostalo za to, že zajistily tisícům uprchlíků a osob v nouzi jistý přechod do bezpečí a možnost lepší budoucnosti v Itálii.

„Humanitární koridory představují bezpečný přechod pro osoby nucené prchat před válkou a pronásledováním, jsou jednou z mála alternativ k nebezpečné cestě po moři“, prohlásil Roland Schilling, regionální zástupce UNHCR pro Jižní Evropu.

Od února 2016 do současnosti dospělo takto do Itálie na dva tisíce uprchlíků, a to na základě čtyř zvláštních dohod podepsaných mezi čtyřmi výše uvedenými náboženskými subjekty a ministerstvy vnitra a zahraničních věcí Itálie.

První koridor realizovaný v prosinci 2015 v reakci na vzrůstající počet osob zahynulých na moři zajistil příchod do bezpečí 1035 uprchlíkům z Libanonu, kteří byli zvláště syrského původu. Druhý z ledna 2017 přivedl z Etiopie pětistovku uprchlíků pocházejících ponejvíce z Eritrey a Somálska. Třetí koridor poskytl v listopadu 2017 bezpečí necelým 600 stům dalších syrských uprchlíků z Libanonu. Kromě toho došlo v květnu 2019 k podpisu čtvrtého dohodového protokolu, který přislíbil transfer 600 nových uprchlíků z Jordánska, Etiopie a Nigeru. Iniciátoři programu zajišťují na své náklady transport uprchlíků do Itálie stejně jako jejich přijetí a nezbytnou asistenci při úspěšné integraci do hostitelské země.

Předání Nansenovy ceny projektu humanitárních koridorů proběhne během oficiálního ceremoniálu organizovaného norskou a švýcarskou vládou v rezidenci norského velvyslance v Římě 25. září v 19 hodin.