V Abidžanu se zvýšil počet lidí bez domova

Je paradoxem, že za ekonomický rozvoj země často nejvíc platí ti nejchudší. To je případ Abidžanu, hospodářské metropole Pobřeží slonoviny, kde v průběhu uplynulého roku silně vzrostl počet osob žijících na ulici. Nejedná se pouze o děti a mladé lidi, kteří prchají z nesnesitelných podmínek ve svých domovech či před obrovskou chudobou na venkově, ale o celé rodiny, které se ze dne na den ocitnou bez střechy nad hlavou vlivem postupné demolice chudinských čtvrtí, v nichž žijí. Někteří jsou bez domova již roky, jiní třeba i několik desetiletí.

Jelikož nemají jinou alternativu než zůstat ve městě, protože v mnoha případech mají rodiče navzdory všemu práci a děti jsou zapsány ve školách, mnozí z nich tuto situaci řeší tím, že přespávají na hlavních ulicích čtvrti Treichville, v malých provizorních stanech před obchody, které se na noc zavírají. Ráno pak zase musejí tato místa opustit. Komunita Sant’Egidio z Abidžanu před nedávnem začala tyto lidi navštěvovat a nosit jim jídlo.

V den Nanebevzetí Panny Marie proběhlo první společné jídlo v domě Komunity, jenž se nachází nedaleko odtud. Byl to slavnostní okamžik, a to nejen díky dobrému jídlu ale také přátelství navázanému s rodinami, které se ho zúčastnily a z nichž některé jsou složeny z přistěhovalců ze sousedních zemí.

Potřební obdrželi užitečné dárky pro život na ulici a rozloučili jsme se s nimi s myšlenkou tuto akci zopakovat. Doufáme, že přineseme těmto lidem jinou, lidštější budoucnost a podaří se nám vyřešit problém s bydlením, který v Abidžanu začíná být urgentní.