V uprchlických táborech v Řecku vznikly dvě letní školy

Komunita Sant‘Egidio pokračuje ve svém působení na ostrovech Lesbos a Samos v Řecku. Od posledních červencových dnů po konec srpna zde tráví dobrovolníci své prázdniny s uprchlíky. Děkujeme jim za jejich komentář a fotky, jimiž se s námi podělili o své zážitky z ostrovů, o kterých se mluví až příliš málo.

„Jednou z prvních věcí, kterou jsme si při návštěvě tábora Moria uvědomili, byla touha dětí i dospělých po studiu. Všichni museli opustit svou zemi kvůli válce a násilí, ale s odchodem také opustili své záliby, svůj každodenní život a vystavili se nebezpečné cestě, při níž jim šlo o život. Jsou to Afghánci, Syřané, Konžané, Kamerunci, z velké většiny nezletiletí. Proto jsme se neprodleně rozhodli založit školu míru pro děti a výuku angličtiny pro dospělé.

Škola míru se koná dvakrát do týdne blízko tábora Moria. Zázemí pro ni poskytlo sdružení Team Humanity, založené Salamem Aldeenem irácko-dánského původu. Dochází sem zhruba stovka dětí. Výuka, různé oslavy a přátelská atmosféra mají vnést trochu normality do života dětem, kterým bylo ukradeno dětství. Malí žáci mají chuť se učit a baví se seznamováním s cizinci, kteří mluví pro ně tak podivným jazykem.

Do školy angličtiny pak dochází asi čtyřicet dospělých a koná se také vždy dvakrát týdně. I tyto kurzy se setkaly s okamžitým úspěchem, tak velká je vůle uprchlíků s námi komunikovat. Tímto způsobem vzniklo na Lesbu místo, kde se prostřednictvím výuky jazyka budují mosty mezi kulturami, protože studenti si zde zvykají na navazování kontaktu s osobami z různých evropských zemí.

Obě školy představují v určitém smyslu jakousi „laboratoř“ vzájemného soužití, mírovou atmosféru, jež chce položit základy pro budoucí integraci uprchlíků. V tomto smyslu jsou také znamením naděje.“