Vánoční oběd v Olomouci 2022

Již po deváté se v Olomouci uskutečnil Vánoční oběd pro všechny potřebné, chudé či osamělé. Pro devadesát pozvaných kamarádů z ulice jej na místě připravovalo 50 dobrovolníků převážně z Komunity Sant’Egidio.

Po dvouleté kovidové odmlce jsme se díky vstřícnosti arcibiskupství mohli vrátit do krásných prostor arcibiskupského paláce. O co jsou tyto krásné prostory slavnostnější, o to je složitější organizace, jelikož je potřeba na jeden den shromáždit na jedno místo spoustu věcí s různých zdrojů.

Proto patří upřímný dík spoustě dobrovolníků a organizacím, které nám pomohli. Namátkou to jsou: Základní škola sv. Voršily, manželé Boubelíkovi, VOŠs Caritas, olomoučtí Kapucíni, Scio škola Olomouc, farnosti, ve kterých jsme mohli uspořádat sbírky: sv. Václava, Dominikáni, studentská farnost Panny Marie Sněžné, sv. Michala, sv. Mořice, Chropyně, Nové Sady, Slavonín … a hlavně všichni konkrétní dárci a dobrovolníci, za kterými se skrývají štědří lidé.

Atmosféra oběda byla velmi přátelská a zároveň slavnostní. Po požehnání biskupa Antonína Baslera již tradičně podávala polévka z krůtího vývaru následovaná vepřovým řízkem s bramborovým salátem. Cukroví bylo dost pro všechny a každého také čekal osobní dárek.

Na obědě nebylo rozdílů mezi lidmi z ulice a dobrovolníky. Všichni seděli u stejného stolu, jedli stejný pokrm a z očích jim čišela stejná radost, jak je patrné z fotek, které nafotil Pavel Langer z Člověk a víra: https://www.clovekavira.cz/detail-galerie/40554d3a-44fd-4304-a7a3-47b5618e086e. Navíc nás těšilo vědomí, že tato krásná událost není ojedinělá, ale je součástí všechn Vánočních obědů, kterých Komunita Sant’Egidio pořádá po celém světě stovky. Jen loni se obědů Komunity po celém světě zúčastnilo na 250 000 chudých.