MÍR

Přátelství s chudými přivedlo Sant’Egidio k lepšímu pochopení toho, že válka je matkou vší chudoby. A tak láska k chudým vedla v mnoha životních situacích k práci pro mír. Jde o to chránit mír tam, kde je ohrožen, pomáhat ho znovu nastolit a podporovat dialog, který byl přerušen. Prostředky k této službě míru a usmíření jsou chudé prostředky modlitby, slova, sdílení těžkých situací, setkání a dialogu.

I tam, kde nelze pracovat pro mír, se Komunita snaží realizovat solidaritu a humanitární pomoc civilnímu obyvatelstvu, které nejvíce trpí válkou.

To jsou možná nejznámější aspekty Sant’Egidia, ty, o kterých také často mluví sdělovací prostředky, aniž by ale vždy upozornily na stále od začátku pokračující pomoc nejchudším přítomným v Komunitě a na kořen vší práce v evangeliu.

Někteří členové Komunity pomáhali při dialogu, nebo byli skutečnými zprostředkovateli v bratrovražedných konfliktech, které trvaly více než deset let, jako např. v Mozambiku, nebo více než 30 let, jako např. v Guatemale. Afrika, nejchudší a nejvíce zmítaná válkami, stejně jako Balkán, ale nejen tyto oblasti, jsou v paměti a v centru starostí a práce Sant’Egidia. Také díky těmto zkušenostem vzrostla důvěra Sant’Egidia ve „slabou sílu“ modlitby a v moc nenásilné změny a v moc přesvědčení. To jsou aspekty života samotného Pána Ježíše, které žil až do samého konce.

V tomto směru se Komunita stále dává do služeb ekumenickému a mezináboženskému dialogu. Od roku 1987 se Sant’Egidio angažovalo na mezinárodní úrovni a pokračovalo v mezinárodních setkáních – setkáních modlitby v tzv. „duchu Assisi“.

Právě z této evangelijní naléhavosti vychází boj pro světové moratorium na všechny hrdelní tresty od roku 2000. Tuto kampaň Komunita zahájila na mezinárodní úrovni s mnoha dalšími organizacemi. Je to důležitý krok, který znamená úsilí mimořádné intenzity, vyvíjené Sant’Egidiem a všemi jeho členy ve všech částech světa, je to úsilí o potvrzení hodnoty života bez výjimek, pro všechny, na všech úrovních.

Všechny tyto iniciativy vychází z evangelia, ale prezentují se jako návrh všem lidem dobré vůle, nezávisle na jejich víře. Jsou to také další humanitární iniciativy, jako např. boj proti minám nebo pomoc uprchlíkům a obětem válek a katastrof, jako např.v jižním Súdánu, Burundi, v Albánii a Kosovu, nebo akce na podporu populací zasažených uragánem Mitch ve střední Americe, nebo iniciativy na vysvobození otroků tam, kde se ještě tato nelidská praxe provozuje.

Co děláme pro mír?