Britský list The Guardian píše o obtížích lidí bez domova

Mnoho lidí spí nyní v Římě na ulicích poté, co je odmítly noclehárny kvůli koronavirovým opatřením. V důsledku toho stouply tuto zimu počty lidí bez domova, kteří umírají na prochladnutí.

Podle údajů Komunity Sant’Egidio je v hlavním městě Itálie kolem osmi tisíc lidí bez domova, z nichž tři tisíce nemají na noc žádný přístřešek. : „To číslo je vyšší než před rokem,“ říká koordinátor Komunity Massmiliano Signifredi. „Jedním z hlavních důvodů je, že přístřešky, které mohly dříve poskytnout útočiště stovce nebo dvěma stům lidí, jich přijímají mnohem méně anebo zavřely docela.“

Důsledky koronavirové pandemie jsou na lidech bez domova v posledních měsících velmi vidět. V luxusních nákupních ulicích, u vstupů do kostelů či před supermarkety se objevila provizorní lůžka. 46letý Nigérijec Edwin zemřel minulý týden na Svatopetrském náměstí na podchlazení, čímž podnítil papeže Františka k výzvě Římanům, aby lidem bez domova pomáhali. Na začátku ledna zemřel mladý Ital poté, co přenocoval na ulici před vchodem do zavřeného hotelu. Tito dva muži jsou mezi 12 lidmi, které od konce listopadu v Římě zabila zima. „Tato úmrtí nám způsobují velkou bolest, protože by k nim nemělo vůbec docházet, je to nepřijatelné,“ dodává Signifredi. „Zoufale nyní potřebujeme najít nová lůžka pod střechou, protože podle předpovědí se mají mrazivé teploty příští týden vrátit.“ Protože pomoc od římského magistrátu je nedostatečná a výzvy k městským autoritám, aby pomohly pokrýt hoteliérům náklady na otevření jejich prázdných ubytovacích prostor pro lidi bez domova, zůstávají nevyslyšené, je nyní nalezení dalších lůžek v rukou dobrovolníků.

Sant’Egidio minulý týden otevřelo noclehárnu v opuštěném kostele ve čtvrti Trastavere. Dobrovolníci se spojili, aby zajistili lůžka, povlečení a elektrické přímotopy, stejně jako zástěny, jež umožní ubytovaným zachovat adekvátní společenskou vzdálenost. Jídlo a pravidelné testy na covid zajistila charita.

Pandemie těžce zasáhla osoby s dočasnými pracovními smlouvami či pracujícími načerno, protože je zanechala bez jakékoliv pomoci od státu. Členové Komunity Sant’Egidio se setkávají s mnoha lidmi, kteří jsou nuceni přespávat ve svých autech: „Mnoho lidí přišlo o příjem a ocitli se znenadání ve vážných finančních problémech,“ říká Signifredi. „Podnikání jim krachlo. Pomyslete také na lidi, kteří uklízejí v hotelích – jejich majitelé možná mají dost peněz, aby se sami uživili, ale na ty, kteří zde vykonávali drobné práce, se docela zapomnělo.“

Překlad článku z The Guardian, 1. února 2021