Do Itálie dorazilo humanitárním koridorem 114 běženců z Afriky

ŘÍM – Na římském letišti Fiumicino včera přistálo letadlo se 114 běženci z Afriky, kteří přicestovali prostřednictvím humanitárního koridoru. Ten po dohodě s vládou zorganizovala italská biskupská konference a katolická komunita Sant’Egidio, napsala agentura ANSA.

Jde již o druhou skupinu žadatelů o azyl, kteří se do země dostali na základě dohody mezi biskupskou konferencí a italskou vládou z loňského listopadu. Všech 114 migrantů pochází ze zemí Afrického rohu. Uprchlíky nyní ubytují ve farnostech, v soukromých domovech a náboženských institucích, které podporují italské rodiny. Katolická církev se tak chce postarat o jejich snazší kulturní a sociální integraci a pomáhat jim bude i s hledáním práce.

Dohoda mezi italskou vládou a představiteli katolické církve předpokládá, že v průběhu dvou let přicestuje do Itálie díky humanitárnímu koridoru 500 běženců z Etiopie. Podobný program připravila vláda a církevní organizace i pro upchlíky ze Sýrie, kteří již do Itálie v minulém roce přicestovali (viz ilustrační foto) a pro tento rok se počítá s další tisícovkou syrských uprchlíků.

Projekt tzv. humanitárních koridorů umožňuje bezpečnou cestu pro prověřené uprchlíky do Itálie. Projekt má pokračovat i letos a připojí se k němu také Francie. Systém koridorů je podle komunity Sant’Egidio bezpečný i pro uprchlíky, kteří nemusí absolvovat nebezpečnou cestu přes moře a vyloučí se vliv pašeráckých skupin.


Autor: ČTK+Christnet